Nose Ornament Fragment
67-33-88
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-88 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Rate I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Marine Shell |
| Description | Fragment of tridacna shell nose septum pin (qangaqanga). Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Rate I site (mid-front 12"-20"). |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


