Sherd
67-33-85
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru II
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-85 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru II |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Sherd. Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Feiru II site (28" - 52"). Coarse, friable, brownish red, and smoothed inside and out. Temper is white sand. In cross-section the interior portion of the fabric is darker (less oxidized) than the outside. |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

