Labret
58-35-55
From: Mexico (Central America) | Puebla (Mexican State) | Cholula
Curatorial Section: American
| Object Number | 58-35-55 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ticoman |
| Provenience | Mexico (Central America) | Puebla (Mexican State) | Cholula |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | with cylindrical stem end in a triangular point. |
| Length | 2 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Depth | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Kliberg, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




