Blade
67-33-63
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru II
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru II |
| Section | Oceanian |
| Materials | Flint |
| Description | Roughly round flat piece of flint, with sharp edges. Excavated by W.H. Davenport in 1966 at the Feiru II site (12" - 28"). |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
