Body Sherd
95-20-178
From: Greece | Crete | Knossos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 95-20-178 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Crete | Knossos |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic painted buff and brown with checkerboard style pattern. LMII(?) |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William N. Bates, Jr., 1995 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



