Statuette
E4893
From: Egypt | Hierakonpolis
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E4893 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Hierakonpolis |
| Period | Archaic |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Iconography | Man |
| Description | Statuette of a standing nude male with a belt and sheath. Arms and feet are missing, trace of lock of hair on left side of head. Eyes were inlaid. Partly restored. |
| Height | 29.5 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Depth | 5.4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; James Quibell, 1898 |
| Other Number | AES1262 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




