Lithic
EU2679
From: France | Alpes-Maritimes | Mentone | Baousse-Rousse Caves
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2679 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Alpes-Maritimes | Mentone | Baousse-Rousse Caves |
| Locus | 4th Grotto |
| Period | Eneolithic |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Scraper edges, end formed into an irregular point. light brown in color. Gritter stone. |
| Height | 0.4 cm |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Purchased from the Estate of Francis C. Macauley, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


