Figurine
MS1904
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS1904 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Female Head |
| Description | Female head, diadem, very worn, tip of nose missing, wethered, brown concretion |
| Height | 7.6 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Depth | 3.3 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.