Knife
97-564-455
From: North America | United States of America | New York
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-455 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Chalcedony. Gray. Elongated oval. Bifacial. |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-455 - Old Museum Number | 18907 - ANSP Number | II 1648 - Gottschall Number | 304 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


