| Object Number | 2017-22-18.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Paper | Tempera |
| Inscription Language | Hindi |
| Description | Demonic figures in green (with a club), yellow (with a trident), blue (with two horns), and red (holding a club and sword). They are all holding weapons and attacking grey figures. Rajastani Folk Art School. There are two inscriptions at the top on either side. |
| Height | 11.5 cm |
| Width | 26 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
| Other Number | 2513/16 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



