| Object Number | 2017-22-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hindu |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Paper | Watercolor |
| Iconography | Krishna | Radha | Nandi | Bull |
| Description | Krishna and Radha. Rajasthani School. The painting depicts Krishna and Radha on a full flowering lotus with the sacred bull Nandi surrounded by luxurious foliate. |
| Height | 23.7 cm |
| Width | 17.2 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
| Other Number | 2513/9 - Collector Number | 1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



