| Object Number | 2017-22-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Thailand |
| Period | 17th Century |
| Date Made | 17th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Buddha Head |
| Description | Buddha head in the Lop Buri style. A life-size and very weathered head of the Buddha from the later style of the Lop Buri School which have a strong expressive character. The half open eyes and the hint of a smile make this piece very appealing to the viewer. |
| Height | 29 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 20 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
| Other Number | 2503/20 - Collector Number | 415.70L - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




