| Object Number | 2017-22-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Thailand |
| Period | 17th Century |
| Date Made | ca. 17th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Sandstone |
| Iconography | Buddha Head |
| Description | Ayutthaya style Buddha head. The serene expression, slight smile, and arched eyebrows are characteristic of the style and time period. |
| Height | 33.3 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 21 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
| Other Number | 2503/6 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




