| Object Number | 2017-22-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Thailand |
| Period | 19th Century | 20th Century |
| Date Made | ca. 1900 |
| Section | Asian |
| Materials | Red Sandstone |
| Iconography | Buddha | Muchalinda | Dhyana Mudra |
| Description | Seated Buddha on Muchalinda in the Khmer/ Lop Buri style. The Buddha is seated in dhyana mudra on the three coiled body of the naga, its seven heads rising up behind the Buddha’s head forming a nimbus. The hood is delicately inscribed with scales and stylized cakras. The Buddha wears a crown, ear pendants, bracelets, arm bands and necklace. The ushnisa is in a cone form decorated with lotus petals. |
| Height | 42.5 cm |
| Width | 23.5 cm |
| Depth | 16.1 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
| Other Number | 2502/22 - Collector Number | 405.70L - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




