| Object Number | 2017-22-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Thailand |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze |
| Iconography | Ushnisha |
| Description | Ushnisha for a Thai statue of the Buddha in the flame finial style. Donated with 2017-22-3, but not original to it. |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 3.1 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




