| Object Number | 2017-22-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Buddhist |
| Provenience | Thailand |
| Period | 18th Century |
| Date Made | 18th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze |
| Iconography | Buddha | Bhumisparsa Mudra |
| Description | Northern Thailand type seated Buddha on a Chieng-Saen type waisted lotus base. The figure is in the bhumisparsa mudra (calling the earth to witness) position. |
| Height | 43.5 cm |
| Width | 22.1 cm |
| Depth | 11.4 cm |
| Credit Line | Gift of James E. Bogle, Jr., FA52, 2017 |
| Other Number | 2502/1 - Collector Number | 396.70L - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




