Flake
67-33-29
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | One of a number of chalcedony chips and percussion flakes (neki). Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

