Human Figurine
31-43-435
From: Iraq | Diqdiqqeh
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-43-435 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Archaeology Area | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Man |
| Description | Male; in the round. Pellet eyes. Added band, V shaped edge of shawl. 2015 description: Description does not match object. Press mold made male figure. The figure is bearded with a bull horn helmet. The ceramic is orange and there is white slip overall. |
| Height | 9 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 2.1 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.16461 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
