Rim Sherd
57-1-15
From: Greece | Laconia | Amyklai
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 57-1-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Laconia | Amyklai |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Section of lip and upper wall. Lip is a thickening of upper wall, projecting outward, flat on top. On wall is a group of lattice triangles, framed. Underside of projection of lip is reserved. Top of lip and interior are fully glazed. Hard pinkish brown clay. |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. H. Lamar Crosby, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



