Statue (uncertain)
Cast
CG2017-7-98
From: Honduras | Copan
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-98 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Honduras | Copan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Plaster |
| Description | Plaster cast, possibly head of a god, possibly an architectural piece. Copan written on the back. |
| Height | 23.5 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 28 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.