Architecture
Cast
CG2017-7-97
From: Honduras | Copan
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-97 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Honduras | Copan |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Plaster |
| Description | Plaster cast, possibly an architectural fragment. geometric patterns on 3 exposed faces. Copan written on the bottom. |
| Height | 27 cm |
| Length | 54 cm |
| Width | 44 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.