Metate
CG2017-7-49
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small, porous stone, rectangular metate with three squared feet. |
| Height | 5.84 cm |
| Length | 20.83 cm |
| Width | 15.24 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.