| Native Name | Juda Rabe |
| Object Number | A421 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu |
| Provenience | Japan | Hokkaido | Shikiu |
| Section | Asian |
| Materials | Elm Fiber |
| Description | Citarpe (チタㇻペ). Mat made of bark fiber and cotton. Mats were used by the Ainu as decoration for altars and during ceremonies. |
| Length | 131 cm |
| Width | 69 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




