Metate
CG2017-7-29
From: Mexico (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mexico (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Small metate |
| Height | 10.79 cm |
| Length | 36.2 cm |
| Width | 27.62 cm |
| Other Number | none - ANSP Number | I 713 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.