Lamp
CG2017-7-21
From: Alaska (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | D-Shaped stone lamp with a deep basin and a chip on the one side. Notes state, "(2) Lamp." and "Found on 4J2." |
| Height | 5.71 cm |
| Length | 26.83 cm |
| Width | 15.24 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.