Grinding Stone
EU1717B
From: Switzerland | Zurich Canton | Lake Pfaffikon | Robenhausen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1717B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Zurich Canton | Lake Pfaffikon | Robenhausen |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2450 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Stone implement - Split stone. "Grinding Stone used with quern." |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | 2418 in white - Field Number | 4273 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


