| Object Number | E12563 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze | Glass |
| Technique | Inlaid |
| Iconography | Beard | Osiris |
| Description | Bronze false beard from composite statue. Tang at the top. Slots in bronze are filed with blue glass. Numerous glass inlays missing. |
| Height | 13.3 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Dillwyn Parrish, 1914 |
| Other Number | 24 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




