Animal Bone
L-5-58A
From: Switzerland | Zurich Canton | Lake Zurich | Meilen
Curatorial Section: European
| Object Number | L-5-58A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Zurich Canton | Lake Zurich | Meilen |
| Period | Neolithic | Early Bronze Age |
| Date Made | 4300-2000 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ox Bone |
| Description | Left maxilla of common ox. |
| Height | 6 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Other Number | 6 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



