Blade
EU1386A
From: France | Abri des Roches (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1386A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aurignacian |
| Provenience | France | Abri des Roches (uncertain) |
| Period | Aurignacian (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Locality not recorded. Blades (2) Revised Card: Flint blade - Partly retouched on one side edge. Cortex remaining on opposite edge. Probably used as end scraper. Speckled gray patination. |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Louis Didon, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


