Kwakiutl 'Owl' Mask
2017-21-1
From: Canada | British Columbia | Fort Rupert
Curatorial Section: American
| Object Title | Kwakiutl 'Owl' Mask |
| Object Number | 2017-21-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kwakiutl |
| Provenience | Canada | British Columbia | Fort Rupert |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Mervyn Child |
| Date Made | 1989 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Cedar Bark | Feather |
| Height | 34 cm |
| Width | 37 cm |
| Depth | 19 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Nina Auerbach, 2017 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




