Jar
34320
From: Peru | Chimbote
Curatorial Section: American
| Object Number | 34320 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Chimbote |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Ware | Brown Ware |
| Description | Flat bottom, sides compressed, neck flaring, two lugs in form of frogs on upper body. Red-brown ware, black and cream paint |
| Height | 15.7 cm |
| Width | 12 cm |
| Thickness | 10.2 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3621 - Field No SF | F 29 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.