Coconut Grater Blade
67-33-24
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Tridacna Shell |
| Description | Ethnographic example of tridacna shell coconut grater blade - for comparison with archaeological fragment 67-33-1.23. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

