Whetstone (uncertain)
67-33-22
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru I
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Feru I |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone |
| Description | Red flat stone, approximately 10 X 10 cm. Possible whetstone (aikare) for sharpening shell scrapers and chalcedony blades. This type of stone is not found on Santa Ana. Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 9.9 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

