Fish Lure
67-33-17
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Trochus Shell |
| Description | Unfinished lure for a composite bonito hook (teku), made from trochus shell. Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 7 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 17 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



