Inlay Material
67-33-15
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Nautilus Shell |
| Description | Cut and shaped fragments of nautilus shell (reoreo). These cut pieces are used nowadays for inlay decorations on bonito canoes and ritual offering bowls. Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 1.6 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

