Arm Ring Fragment
67-33-13
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Trochus Shell |
| Description | Fragment of woman's arm ring (fato) cut and ground from trochus shell. Slim curved segment, undecorated. Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 3 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 13 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

