Dog Tooth
67-33-18
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Dog Tooth |
| Description | One of three dog teeth found at different locations and levels in a midden on property of Kuper family on Santa Ana (Solomon Islands). Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 18 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

