Inlay Material
67-33-16
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Cone Shell |
| Description | Partially-ground bisected disc of large conus shell (meta). These half-round discs are used as inlay pieces on bonito canoes and occasionally on ritual offering bowls and very large feast vessels. Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Height | 1.6 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Outside Diameter | 3.7 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 16 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



