| Object Number | 38-27-78B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Description | Cubical. Checker-work with decoration in imbricated triangles. Brown, with yellow and white. |
| Height | 4 cm |
| Length | 7.62 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Credit Line | Gift of Martha H. McInnes, in memory of Mary T. McInnes, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


