| Object Number | AF3572A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Section | African |
| Materials | Leather | Metal | Wood |
| Description | Powder flask. Of wood and leather; cone shaped body on flat plaque, long neck carved wooden stopper. |
| Length | 36 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 12510 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



