Arm Ring Fragment
67-33-2
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-33-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands | Maworo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Tridacna Shell |
| Description | Fragment of man's arm ring (meta) ground from tridacna shell. Thick curved segment, with decorative edge markings (6 short slashes). Excavated by W.H. Davenport in 1966. |
| Length | 2.9 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Solomon Islands Expedition, William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | 2 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

