Human Mummy
Child
Shroud
2017-20-2
From: Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 2017-20-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Thebes (Egypt) |
| Locus | Catacombs |
| Section | Egyptian |
| Materials | Human Remains |
| Description | A human child mummy with face mask (shroud). |
| Height | 13 cm |
| Length | 82 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Gift of The Academy of Natural Sciences of Drexel University, 2017 |
| Other Number | 2996 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




