Shawabti
29-86-303
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-303 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Date Made | 1292-1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | Red ware funerary figurine; molded; plain. |
| Height | 19.6 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1034 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




