| Object Number | 87-16-278 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Large, brown hand axe, flaking on all edges. "3301" is written on one side in black ink. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 3301 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


