Canopic Jar Lid
E1872B
From: Egypt | Thebes (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E1872B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Thebes (Egypt) |
| Locus | Ramesseum |
| Period | Third Intermediate Period | Twenty-Second Dynasty |
| Date Made | 945 - 712 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone | Pigment |
| Iconography | Qebehsenuef | Falcon Head |
| Description | Lid depicts Qebehsenuef (falcon head). Traces of red and blue paint. |
| Height | 11.8 cm |
| Width | 13.1 cm |
| Depth | 14.1 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES 1872 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




