Bola Weight
56-27-60
From: United States of America | Alaska | Seward Peninsula | Point Spencer
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-27-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neo-Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Seward Peninsula | Point Spencer |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ivory |
| Description | Line hole at base. |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of Danish National Museum, 1956 |
| Other Number | A8 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


