Net Gauge
56-27-59
From: United States of America | Alaska | Seward Peninsula | Point Spencer
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-27-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neo-Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Seward Peninsula | Point Spencer |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Antler |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 45 cm |
| Credit Line | Gift of Danish National Museum, 1956 |
| Other Number | A20.1 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


