Fishhook
67-5-86
From: Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 67-5-86 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Solomon Islands | Santa Ana, Solomon Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Shell | Plant Fiber | Turtle Shell |
| Description | Lure of ground tridacna shell (sometimes also of translucent mother-of-pearl), hook of turtle shell. This shape with knob back of head is a recent introduction into Santa Ana (from Western Solomons) and has displaced older form of lure. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | William Kohler Expedition; William H. Davenport, 1967 |
| Other Number | A6 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.