Rim Sherd
13104
From: Japan | Honshu | Chiba Prefecture | Hirayama Village
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 13104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Jomon | Neolithic | Japanese |
| Provenience | Japan | Honshu | Chiba Prefecture | Hirayama Village |
| Period | Jomon |
| Date Made | Jomon |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired |
| Inscription Language | Japanese Language |
| Description | Rim sherd consisting of large lug (深鉢). Very thick. Coarse gritty clay. Orange surface and dark interior. Jomon style. Chipped off at most edges. |
| Height | 7.3 cm |
| Width | 9.9 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Exchange with the Japanese Commissioner, World's Columbian Exposition, 1893 |
| Other Number | 87 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




