Harp
AF1985A
From: Gabon | Cameroon
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1985A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Fang |
| Provenience | Gabon | Cameroon |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Reptile Skin |
| Description | Snake or lizard skin resonator. See AF254. |
| Height | 49 cm |
| Length | 48 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Charles A. Butler, 1913 |
| Other Number | C-359 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.